ΜΙΑ ΑΝΑΤΡΟΠΗ ΠΟΥ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ ΜΕΓΑΛΗ ΙΣΟΠΑΛΙΑ: Μπενφίκα νικά εντός 2 λεπτών την Σπόρτινγκ Λισαβόνας

Η Σπόρτινγκ Λισαβόνας ετοιμαζόταν για μια μεγάλη νίκη στο “Ντα Λουζ” αλλά κατάφερε να χάσει στις καθυστερήσεις 2-1 από την Μπενφίκα, δεχόμενη δύο γκολ. Τα “λιοντάρια” πήραν προβάδισμα με γκολ του Γκιόκερες στο 45′, αλλά η αποβολή του Inacio στο 51′ δυσκόλεψε την αποστολή τους.

Παρ’ όλα αυτά, η ομάδα του Ρούμπεν Αμορίμ έφτασε μέχρι τις καθυστερήσεις κρατώντας το προβάδισμα που θα την έστελνε στο +6. Αλλά μια απρόσμενη ανατροπή έφερε τον αντίπαλο να ισοφαρίσει στο 90+4′ και να σκοράρει το κρίσιμο γκολ στο 90+7′ μετά από παρέμβαση του VAR, ακυρώνοντας τελικά το αρχικό οφσάιντ. Έτσι, αντί για +6, φτάσαμε σε ισοβαθμία στην πρώτη θέση, με την Πόρτο να ακολουθεί στο -3.

Αλλού, η Μπράγκα επιβλήθηκε 1-0 της Αρούκα εκτός έδρας και εδραιώθηκε στην τετράδα, ενώ Ζιλ Βισέντε και Ρίο Άβε έμειναν στο 1-1. Τέλος, η Φαρένσε επιβλήθηκε 3-1 της Μποαβίστα εκτός έδρας.