Χάαλαντ, είσαι μέγας…

Ο Νορβηγός ποδοσφαιριστής, Έρλινγκ Χάαλαντ, έγραψε ιστορία στον αγώνα της Μάντσεστερ Σίτι εναντίον της Λειψίας στο Champions League. Ο Χάαλαντ έγινε ο τρίτος παίκτης στην ιστορία του πρωταθλήματος που σημείωσε πέντε γκολ σε έναν αγώνα, οδηγώντας τη Μάντσεστερ Σίτι σε μια εντυπωσιακή νίκη 7-0. Αυτή η νίκη ισοφάρισε τη μεγαλύτερη ευρωπαϊκή επιτυχία της Σίτι και τους εξασφάλισε την πρόκριση στα προημιτελικά του πρωταθλήματος. Επιπλέον, ο Χάαλαντ έγινε ο πρώτος σκόρερ της Μάντσεστερ Σίτι σε μια σεζόν και ο νεότερος παίκτης που έφτασε ή ξεπέρασε τα 30 γκολ στο Champions League.

Ο Χάαλαντ άνοιξε το σκορ στο 22ο λεπτό με ένα πέναλτι και συνέχισε να σκοράρει, καταφέρνοντας να πετύχει χατ-τρικ από το πρώτο ημίχρονο. Στο δεύτερο ημίχρονο, η Μάντσεστερ Σίτι συνέχισε να σκοράρει, με τον Ιλκάι Γκιντογκάν να ανεβάζει το δείκτη του σκορ στο 49ο λεπτό και τον Χάαλαντ να πετυχαίνει δύο ακόμα γκολ. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 7-0 με τον Κέβιν Ντε Μπρόινε να σκοράρει στο 90ο λεπτό.

Πριν από τον Χάαλαντ, μόνο ο Λιονέλ Μέσι και ο Λουίς Αντριάνο είχαν καταφέρει να σημειώσουν πέντε γκολ σε ένα παιχνίδι στο Champions League. Η επίδοση του Χάαλαντ είναι εντυπωσιακή και τον καθιστά έναν από τους κορυφαίους ποδοσφαιριστές της εποχής του.