Η ΑΕΚ κατέκτησε τον τίτλο του Κυπελλούχου Ελλάδας με μια νίκη 2-0 επί του ΠΑΟΚ

Η ΑΕΚ κατάφερε να προηγηθεί στο σκορ μετά από μόλις δύο λεπτά από το τέλος της κανονικής διάρκειας του αγώνα, και να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας της στο τέλος του αγώνα. Πιο συγκεκριμένα, μετά από βαθιά μπαλιά, ο Ίνγκασον έκανε λάθος και ο Τσούμπερ πήρε την μπάλα. Έπειτα, ο Πάολο Φερνάντες έκανε μια τρομερή κίνηση μπροστά στον Κεντζιόρα, και βρέθηκε απέναντι στον Κοτάρσκι, ο οποίος δεν μπόρεσε να αντιμετωπίσει το πλασέ του και το σκορ έγινε 2-0 για την ΑΕΚ.

Η Ένωση αγωνίστηκε με 10 παίκτες από το 5′, μετά την αποβολή του Ρότα, αλλά δεν παρέδωσε τα όπλα. Ο ΠΑΟΚ έχανε τις ευκαιρίες, αλλά η ΑΕΚ σκόραρε και αυτό είναι που τελικά μετράει στο ποδόσφαιρο.

5897580 1

Η ΑΕΚ έπαιξε σχεδόν όλο τον αγώνα με έναν παίκτη λιγότερο, μετά την αποβολή του Ρότα στο 5ο λεπτό, αλλά κατάφερε να κρατήσει το σκορ χάρη σε καλές επιδόσεις της άμυνας της. Ο ΠΑΟΚ διαθέτει αρκετές ευκαιρίες, αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει. Μετά από αυτή τη νίκη, η ΑΕΚ κατέκτησε τον τίτλο του Κυπελλούχου Ελλάδας, ενώ ο Ολυμπιακός παραμένει στη θέση του για το τρίτο ευρωπαϊκό εισιτήριο. Αξίζει να αναφέρουμε ότι αυτή είναι η πρώτη φορά στα τελευταία 45 χρόνια που μια ομάδα καταφέρνει να κερδίσει τον ΠΑΟΚ σε τελικό κυπέλλου, ενώ η ΑΕΚ έφτασε τα 16 Κύπελλα στην ιστορία της.