Ιστορική Πρόκριση για τον Ολυμπιακό – Ο Γιόβετιτς στο Κέντρο της Νίκης με 1-5 [βίντεο]

Μία από τις σημαντικότερες βραδιές στην ιστορία των ελληνικών ομάδων στην Ευρώπη, έγινε στη Μπάτσκα Τοπόλα στη Σερβία.

Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 6-1 της γηπεδούχου Μακάμπι Τελ Αβίβ στην παράταση, γίνοντας η πρώτη ομάδα στην ιστορία των ευρωπαϊκών κυπέλλων που ανατρέπει τριγύρων διαφορά τριών γκολ σε εκτός έδρας ήττα, μετά την ήττα 4-1 στο γήπεδο του “Καραϊσκάκης”. Έτσι, η ελληνική ομάδα προκρίθηκε στα προημιτελικά του Europa Conference League.

Τα γκολ της νίκης πέτυχαν οι Ποντένσε (10′), Φορτούνης (36′), Ελ Κααμπί (45+3′, 65′), Γιόβετιτς (93′), Ελ Αραμπί (104′), ενώ για τους Ισραηλινούς σκόραρε με πέναλτι ο Ζαχάβι στο 57′. Μια εκπληκτική ανατροπή που έφερε τον Ολυμπιακό στα “8”.

Οι ποδοσφαιριστές του Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ εξασφάλισαν την ανατροπή σε μόλις 45 λεπτά, ξεγράφοντας το 1-4 από τον πρώτο αγώνα και αρχίζοντας να ονειρεύονται μια από τις μεγαλύτερες στιγμές της ευρωπαϊκής ιστορίας.

Ο Ολυμπιακός έκανε το 3-1 με τον Ζαχάβι να σκοράρει από πέναλτι, αλλά στη συνέχεια το γκολ της νίκης ήρθε από τον Γιόβετιτς στην παράταση, γράφοντας την ιστορία. Η Ολυμπιακός θα είναι παρών στην κλήρωση των προημιτελικών και ημιτελικών, προτού αντιμετωπίσει στις 29 Μαΐου στην OPAP Arena.

Διαιτητής: Μαουρίτσιο Μαριάνι (Ιταλία)
Κίτρινες: Νταβίντα, Νταβιτζάτζα – Φορτούνης, Ποντένσε