Ισοπαλία σαν ήττα για Λέστερ και Έβερτον

Η προτελευταία αγωνιστική της Premier League ολοκληρώθηκε με τη Λέστερ και την Έβερτον να αναδεικνύονται ισόπαλες 2-2 στο King Power Stadium. Αυτό το αποτέλεσμα δεν ικανοποίησε κανέναν από τους δύο αντιπάλους καθώς τόσο εκείνοι όσο και οι Λίβερπουλ βρίσκονται στην περιοχή υποβιβασμού του πρωταθλήματος.

Η Λίβερπουλ προηγήθηκε στο 15ο λεπτό μετά το πέναλτι που εκτέλεσε ο Κάλβερτ-Λιούιν. Ωστόσο, η Λέστερ αντέδρασε με δύο γκολ στο 22΄ με τον Σοϊγιουντσού και στο 33΄ με τον Βάρντι και άνοιξε το σκορ. Η ομάδα είχε την ευκαιρία να διπλασιάσει το προβάδισμα με πέναλτι του Μάντισον στο τέλος του ημιχρόνου, αλλά αστόχησε.

Η Έβερτον κατάφερε να ισοφαρίσει στο δεύτερο ημίχρονο με γκολ του Ιβόμπι στο 54ο λεπτό, καθορίζοντας το τελικό αποτέλεσμα. Η Λέστερ και η Έβερτον πήραν αντίστοιχα έναν βαθμό, φθάνοντας έτσι τους 30 και 29 βαθμούς στη βαθμολογία της Premier League.