Ισοπαλία μεταξύ Λίβερπουλ και Μάντσεστερ Σίτι [1-1]

Η τελευταία “μάχη” μεταξύ του Γιούργκεν Κλοπ και του Πεπ Γκουαρντιόλα δεν είχε νικητή, καθώς Λίβερπουλ και Μάντσεστερ Σίτι έμειναν στο ισόπαλο 1-1 στο ντέρμπι του Άνφιλντ για την 28η αγωνιστική της Premier League.

Οι Πολίτες προηγήθηκαν στο 23ο λεπτό με τον Στόουνς να σκοράρει μετά από κόρνερ του Ντε Μπρόινε, ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα στο πρώτο ημίχρονο.

Στο δεύτερο μέρος, όμως, οι “κόκκινοι” αναδείχτηκαν κερδισμένοι, ισοφαρίζοντας στο 50′ με πέναλτι του ΜακΆλιστερ, το οποίο κέρδισε ο Νούνιες.

Η Λίβερπουλ ανέβασε την απόδοσή της μετά το γκολ, ωστόσο ο Λουίς Ντίας αστόχησε σε δυο μεγάλες ευκαιρίες. Η Σίτι πλησίασε στο γκολ στο τέλος, αλλά το σουτ του Ντοκού στο 89′ κατέληξε στο δοκάρι.

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Κέλεχερ, Γκόμες, Έντο, Φαν Ντάικ, Μπράντλεϊ (61’ Ρόμπερτσον), Κουάνσα, Μακ Άλιστερ, Έλιοτ, Σομποσλάι (61’ Σαλάχ), Ντίαζ, Νούνιες (76’ Χάκπο).

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ: Έντερσον, Στόουνς, Ακάντζι, Ακέ, Γουόκερ, Ρόδρι, Ντε Μπρόινε (69’ Ντοκού), Μπερνάρντο Σίλβα, Άλβαρες (69’ Κόβατσιτς), Φόντεν, Χάαλαντ.