Ισοπαλία 1-1 μεταξύ ΑΕΚ και Άγιαξ: Ο Βίντα σώζει την ομάδα της στην κορυφή [βίντεο]

Η «OPAP Arena» βοήθησε την ΑΕΚ να μπει δυναμικά στο παιχνίδι, αλλά ο Άγιαξ προσπαθούσε να επιτεθεί γρήγορα στις αντεπιθέσεις. Ο Άγιαξ ήταν εξαιρετικός στη μετάβαση από την άμυνα στην επίθεση και είχε δύο πολύ καλές ευκαιρίες με τον Μπόρχες και τον Μπρόμπεϊ.

Η ομάδα Ολλανδών κέρδισε ένα πέναλτι και άνοιξε το σκορ στο 30ο λεπτό. Η ΑΕΚ αντέδρασε και είχε τις ευκαιρίες της, με την καλύτερη να είναι μια «διπλή» από τους Πινέδα και Σιντιμπέ.

5990497 1

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν ίδιο με το πρώτο, με την ΑΕΚ να κυριαρχεί και να πιέζει για την ισοφάριση, ενώ ο Άγιαξ ήταν επικίνδυνος στις αντεπιθέσεις. Η ΑΕΚ κατάφερε να ισοφαρίσει στο 74ο λεπτό με τον Βίντα να εκμεταλλεύεται μια σέντρα από τον Άμραμπατ.

Και στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, η ΑΕΚ πίεσε για τη νίκη, αλλά ο τερματοφύλακας του Άγιαξ πραγματοποίησε κρίσιμες επεμβάσεις. Ο αγώνας έληξε ισόπαλος 1-1.