Η ΑΕΚ κατάφερε να κερδίσει τον Ολυμπιακό στο Καραϊσκάκη [vid]

Η ΑΕΚ κατάφερε να επικρατήσει εναντίον του Ολυμπιακού με σκορ 2-1, και να φτάσει στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας με 38 βαθμούς. Έτσι, οι “ερυθρόλευκοι” βρέθηκαν στην δεύτερη θέση, πισω από τον πρωτοπόρο Παναθηναϊκό με διαφορά -8 βαθμών.

Στο πρώτο ημίχρονο, η ΑΕΚ άνοιξε το σκορ στο 32′ με τον Λιβάι Γκαρσία μετά από εκτέλεση κόρνερ του Άμραμπατ. Έξι λεπτά αργότερα, ο Τσούμπερ διπλασίασε τα τέρματα των φιλοξενούμενων, μετά από νέα στατική φάση. Ο Ολυμπιακός κατάφερε να μειώσει στο 44΄ με το γκολ του Μασούρας.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός έγινε πιο πιεστικός, αλλά η ΑΕΚ κατάφερε να κρατήσει το προβάδισμά της. Παρόλες, μερικές επικίνδυνες ευκαιρίες των γηπεδούχων, κατάφερε να διατηρήσει το σκορ 2-1 μέχρι το τέλος.