«Γλυκιά» ήττα της ΑΕΚ από τον Ολυμπιακό και πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου

Η ΑΕΚ κατάφερε να εξασφαλίσει τη συμμετοχή της στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδος πρώτη ανάμεσα στις ομάδες που διαγωνίζονται. Παρόλο που έχασε από τον Ολυμπιακό με σκορ 2-1, η ΑΕΚ συνολικά κέρδισε την πρόκριση μετά τη νίκη 3-0 στον πρώτο αγώνα και την ολοκληρωτική διαχείριση του προβάδισμά της. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν σκληρά, αλλά αντιμετώπισαν τις συνέπειες ενός χαμένου δευτέρου ημιχρόνου που έφερε την ισοφάριση της ΑΕΚ.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με μεγαλύτερη δύναμη και εντατικότητα, όμως δεν κατάφερε ποτέ να απειλήσει σοβαρά την εστία της ΑΕΚ, η οποία κέρδισε αυτή τη φορά ως αμυντικό σύνολο. Στο 26’ το σουτ του Τσούμπερ πλησίασε, αλλά πέρασε άουτ. Ένα λεπτό αργότερα οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με μια καρφωτή κεφαλιά του Βαλμπουενά επί της σέντρας του Μπακαμπού. Στο 35’, ένα σουτ του Μπιέλ πέρασε άουτ, ενώ στις καθυστερήσεις η ΑΕΚ ασχολήθηκε σοβαρά με τον αντίπαλό της, κερδίζοντας μια κοντινή ευκαιρία που όμως πέρασε άουτ.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να είναι πιο επιθετικοί και να χάνουν μεγάλες ευκαιρίες. Στο 48’, ο Πασχαλάκης νίκησε τον Λιβάι Γκαρσία στο τετ α τετ, αλλά στη συνέχεια ο επιθετικός της ΑΕΚ σούταρε εκτός στόχου από κοντά, ενώ στο 50’ ο Πασχαλάκης νίκησε τον Τσούμπερ. Στο 52’, η ΑΕΚ ισοφάρισε μετά από σουτ του Λιβάι Γκαρσία, που κατέληξε αρχικά στο δοκάρι και στη συνέχεια μπερδεύτηκε με τον Μπα, καταλήγοντας στα δίχτυα.

Στο 57’, η ομάδα του Ολυμπιακού ξαναπροηγήθηκε με ένα φοβερό σουτ από τον Χουάνγκ έξω από την περιοχή, αλλά ήταν η ΑΕΚ που κατάφερε να διατηρήσει το σκορ σταθερά στο 1-2 και να πάρει την πρόκριση για τον τελικό του Κυπέλλου. Μια πρόκριση που βασίστηκε κυρίως στη νίκη της ΑΕΚ με 3-0 στον πρώτο αγώνα.