Γερμανία – Ουγγαρία: Χαλαρή νίκη για τους Πάντσερ [2-0]

Στο 22′, σε μια φάση στην άμυνα των Ούγγρων, ο Γκουντογκάν άνοιξε το σκορ με ένα όμορφο σουτ προς τα δίχτυα, κάνοντας το 1-0 που επιβεβαιώθηκε αμέσως με τη χρήση του VAR.

Λίγα λεπτά μετά, στο 26′, η Ουγγαρία πλησίασε στην ισοφάριση με ένα εκπληκτικό φάουλ του Σόμποσζλαϊ, αλλά ο Νόιερ απέκρουσε εντυπωσιακά την μπάλα διατηρώντας την προηγούμενη.

Η Γερμανία πίεζε για δεύτερο γκολ πριν τη λήξη του πρώτου μέρους, αλλά δεν τα κατάφερε, με τη μπάλα τελικά να βρίσκει το πλαίσιο των διχτύων μετά την προσπάθεια του Μουσιάλα.

Μετά το ημίχρονο, οι δύο ομάδες μπήκαν ξανά στο γήπεδο με το σκορ στο 1-0. Οι Ούγγροι προσπάθησαν να επιτεθούν, αλλά αντιμετώπισαν αντίσταση, ενώ οι Γερμανοί ελέγχονταν το παιχνίδι στο 55′ με μια προσπάθεια του Κρόος, αλλά ο Γκουλάτσι απέκρουσε με επιτυχία.

Στο 67′, η Γερμανία σκοράρει ξανά, με τον Γκουντογκάν να σκοράρει μετά από εξαιρετική προσπάθεια της ομάδας.

Με δύο νίκες σε δύο αγώνες, η Γερμανία ετοιμάζεται για τους «16», ενώ η Ουγγαρία με δύο ήττες ετοιμάζεται για την επιστροφή στην πατρίδα της.

Γερμανία: Νόιερ, Κίμιχ, Ρίντιγκερ, Τα, Μίτελστεντ, Άντριχ (72′ Εμρέ Τσαν), Κρόος, Μουσιάλα (72′ Φίριχ), Γκουντογκάν (84′ Ουντάβ), Βιρτς (58′ Σανέ), Χάβερτς (58′ Φίλκρουγκ).

Ουγγαρία: Γκουλάτσι, Φιόλα, Ορμπάν, Ντάρνταϊ, Μπόλα (75′ Νατζ), Νάγκι, Σέφερ, Κέρκεζ (75′ Άνταμ), Σάλαϊ (87′ Τσόμποτ), Σομποσλάι, Βάργκα (87′ Γκάζνταγκ).