Ολοκληρώθηκε με ήττα ο Παναθηναϊκός στην Ευρωλίγκα

Το τέλος της φετινής Ευρωλίγκας ήρθε με ήττα για τον Παναθηναϊκό, ο οποίος θα ήθελε να ξεχάσει αυτήν τη σεζόν το συντομότερο δυνατόν.

Οι «πράσινοι» ηττήθηκαν από την Παρτίζαν με 81-83 στο Βελιγράδι στην τελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου με ρεκόρ 9-23.

Την Μεγάλη Παρασκευή, η διοργανώτρια αρχή επέβαλε στην ελληνική ομάδα πρόστιμο και αφαίρεση δύο νικών από την τρέχουσα περίοδο για παραβάσεις του FFP.

Η Παρτίζαν, από την άλλη πλευρά, ολοκλήρωσε την κανονική περίοδο με απολογισμό 20 νικών και 14 ήττες, κατέλαβε την έκτη θέση και θα παίξει στα play-offs με μειονέκτημα έδρας, απέναντι στην (τρίτη) Ρεάλ Μαδρίτης.

Παρά την προσπάθειά του, ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμά του. Παρόλα αυτά, η ελληνική ομάδα πραγματοποίησε μια καλή εμφάνιση κατά τη διάρκεια του αγώνα, καθώς προηγήθηκε με 38-20 στο 15ο λεπτό και με 66-58 στο 30ό λεπτό.

Ωστόσο, στο τέλος ήρθαν οι γηπεδούχοι και με επιμέρους σκορ 14-5 προσπέρασαν με 72-71 στο 35΄. Η Παναθηναϊκός ξαναπροηγήθηκε στο 39΄ με 81-80, αλλά η Παρτίζαν τελικά κατάφερε να κερδίσει τον αγώνα με 83-81.

Τέλος, ο Παναθηναϊκός ολοκλήρωσε την ευρωπαϊκή του σεζόν με μια απογοητευτική εμφάνιση.