Ο Αρης εξασφαλίζει την πρόκριση στα Ευρωπαϊκά Κύπελλα

Μετά τη νίκη επί του Βόλου με σκορ 4-2 στο “Κλεάνθης Βικελίδης” για την ογδόη αγωνιστική των play-off, ο Άρης εξασφάλισε μια θέση στα Ευρωπαϊκά Κύπελλα της νέας σεζόν (Κόνφερενς Λιγκ). Αυτό συμβαίνει καθώς η διαφορά των 10 βαθμών μεταξύ των δύο ομάδων δεν μπορεί να καλυφθεί στις δύο τελευταίες αγωνιστικές.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 3ο λεπτό, όταν ο Εμπακατά έκανε σέντρα από δεξιά, η μπάλα έφτασε στον Πάλμα που από δύσκολη θέση νίκησε τον Κότνικ για το 1-0.

Στο 43′ λεπτό, ο Άρης κέρδισε ένα πέναλτι μετά από ανατροπή του Εμπακατά από τον Σι και ο Πάλμα πέτυχε τα επόμενα δύο γκολ της ομάδας του.

Ο Βόλος μείωσε στο 50′ με τον Τάχατο, αλλά ο Πάλμα στο 56′ ήταν ο δημιουργός για το 3-1 που σημείωσε ο Γκρέι. Ο Άλχο μείωσε ξανά για τον Βόλο στο 59′, αλλά έμεινε με έναν λιγότερο παίκτη στο 64′, μετά την αποβολή του Ντέλετιτς με κόκκινη κάρτα, καθώς έκανε σκληρό φάουλ στον Νταρίντα.

Η ομάδα του Άρη εκμεταλλευόμενη το αριθμητικό πλεονέκτημα, έφτασε στο τέταρτο γκολ με τον Ματέο Γκαρσία που σκόραρε στο 74′ μετά από ενέργεια του Νταρίντα.