Euroleague: Ο Ολυμπιακός καταφέρνει να προκριθεί στον τελικό με σκορ 76-62 κόντρα στη Μονακό

Ο Ολυμπιακός κατάφερε να περάσει στον τελικό της Euroleague του 2023, μετά τη νίκη του εναντίον της Μονακό με σκορ 76-62 στο Κάουνας της Λιθουανίας την Παρασκευή 19 Μαΐου.
Finalist Kaunas 2023

Με μια εκπληκτική απόδοση, ο Ολυμπιακός κατάφερε να ξεπεράσει την αγχώδη ατμόσφαιρα που δημιούργησε η Μονακό στο πρώτο ημίχρονο και στο τέταρτο Final Four τους.

Το σύνολο του Μπαρτζώκα κατάφερε να κερδίσει τον ανταγωνισμό με πολλή αδρεναλίνη και υστεροβασία, θυμίζοντας κάποιες μεγάλες στιγμές τους στα προηγούμενα Final Four.

Αν και οι παίκτες του Ολυμπιακού είχαν ορισμένες δυσκολίες στην αρχή του αγώνα, κατάφεραν να ορθώσουν το κεφάλι τους και να παίξουν με έντονη έμπνευση στην τέταρτη περίοδο.

Το εξαιρετικό σερί του Ολυμπιακού στην τρίτη περίοδο φάνηκε να μην αφήνει περιθώρια για αμφισβήτηση εκ μέρους της αντίπαλης ομάδας, η οποία απλά ήταν σαν σκιά των εαυτών της στο παρκέ της “Zalgirio Arena”.

Ο κόσμος βρέθηκε στο πλευρό τους και τους έδωσε την υποστήριξη που χρειαζόταν για να διατηρήσουν την απόσταση από τη Μονακό στο σκορ.