ΕΥΡΩ 2024: Η Σκωτία κερδίζει με 3-0 στην Κύπρο.

Στον εναρκτήριο αγώνα του Α΄ ομίλου για την προκριματική φάση του Euro 2024, η Σκωτία νίκησε με 3-0 την Κύπρο στο «Χάμπντεν Παρκ». Ο Σκοτ ΜακΤόμινεϊ μπήκε αλλαγή στο β΄ ημίχρονο και τελείωσε το παιχνίδι με δύο γκολ στο τέλος. Η Σκωτία κυριάρχησε στο πρώτο ημίχρονο και άνοιξε το σκορ στο 20ο λεπτό με τον Τζον ΜακΓκιν από σέντρα του αρχηγού Άντι Ρόμπερτσον. Το δεύτερο ημίχρονο η απόδοση των γηπεδούχων δεν ήταν το ίδιο καλή, αλλά οι αλλαγές του Στιβ Κλαρκ λειτούργησαν τελικά, καθώς ο ΜακΤόμινεϊ διπλασίασε στο 87ο λεπτό. Στη συνέχεια, ο παίκτης της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ σκόραρε ξανά στον πρόσθετο χρόνο (90΄+3) για το τελικό 3-0, ενώ η Κύπρος έμεινε με 10 παίκτες στο 90΄+5, όταν ο Νίκος Ιωάννου δέχτηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα. Η Σκωτία θα παίξει την επόμενη Τρίτη (28/3) στο ίδιο γήπεδο με την Ισπανία, ενώ η Κύπρος θα επισκεφθεί την Αρμενία.