Η Τσέλσι δικαιούται να είναι ανάμεσα στις οκτώ καλύτερες ομάδες του Λίγκας των Πρωταθλητών.

Η Τσέλσι κατάφερε να προκριθεί στα προημιτελικά του Champions League μετά από μια εντυπωσιακή ανατροπή στο παιχνίδι με τη Ντόρτμουντ. Ο Ραχίμ Στέρλινγκ άνοιξε το σκορ στο πρώτο ημίχρονο και ο Κάι Χάβερτς πέτυχε ένα δεύτερο γκολ με πέναλτι στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου. Η Ντόρτμουντ παραμένει μια δυνατή ομάδα, αλλά η Τσέλσι κατάφερε να επικρατήσει με 2-0 και να προχωρήσει στην επόμενη φάση του τουρνουά.

Η Τσέλσι είχε πολλές ευκαιρίες στο παιχνίδι και θα μπορούσε να έχει κερδίσει με μεγαλύτερη διαφορά αν δεν είχε χάσει αρκετές ευκαιρίες. Ωστόσο, οι παίκτες της κατάφεραν να ανταποκριθούν στις προκλήσεις και να κερδίσουν το παιχνίδι.

Το πέναλτι που καταλογίστηκε στον Μάριους Βολφ ήταν αμφισβητούμενο, αλλά ο διαιτητής αποφάσισε να το δώσει μετά από επανάληψη στο VAR. Ο Κάι Χάβερτς εκτέλεσε το πέναλτι και πέτυχε το δεύτερο γκολ της Τσέλσι.

Η νίκη αυτή ήταν σημαντική για την Τσέλσι, καθώς η ομάδα πασχίζει να βρεθεί σε φόρμα μετά την αλλαγή της χρονιάς. Παράλληλα, ήταν η πρώτη ήττα της Ντόρτμουντ μετά από νίκες στους προηγούμενους 10 αγώνες της.