Η Μπαρτσελόνα συνεχίζει τις ισοπαλίες στη LaLiga

Η Μπαρτσελόνα σημείωσε δεύτερη συνεχή ισοπαλία χωρίς γκολ στο πρωτάθλημα της LaLiga, καθώς η Χετάφε κατάφερε να πάρει έναν βαθμό σε ένα δύσκολο παιχνίδι την Κυριακή (16/4).

Οι Καταλανοί ήταν επίσης ισόπαλοι με 0-0 με τη Χιρόνα τη Δευτέρα (10/4), έχοντας διατηρήσει ένα σημαντικό προβάδισμα έναντι της Ρεάλ Μαδρίτης στην κορυφή της βαθμολογίας, όμως, η ισοπαλία τους μείωσε τη διαφορά στους 11 βαθμούς, με εννέα ακόμη παιχνίδια να παραμένουν μέχρι το τέλος της σεζόν.

Η Μπαρτσελόνα είχε δύο ευκαιρίες για γκολ στο 25ο λεπτό, αλλά δεν κατάφερε να τις εκμεταλλευτεί με τον Ραφίνια και τον Αλεχάντρο Μπαλντέ. Παρ ‘όλα αυτά, κατάφερε να κυριαρχήσει στην κατοχή της μπάλας, αλλά η απουσία δύο βασικών παικτών, του Πέδρι και του Ουσμάν Ντεμπελέ λόγω τραυματισμού, έπληξε την επίθεσή της.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο πρώτος σκόρερ της LaLiga για αυτή τη σεζόν με 17 γκολ, Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι, είχε μια καλή ευκαιρία για γκολ στην κεφαλιά του, αλλά ο τερματοφύλακας της Χετάφε, Νταβίντ Σόρια απέκρουσε την προσπάθειά του. Η Χετάφε είχε μια αντεπίθεση στο 87ο λεπτό και παραλίγο να βάλει γκολ, αλλά το σουτ του Μπόρχα Μαγιοράλ πέρασε λίγο δίπλα από το δοκάρι.

Η Μπαρτσελόνα θα αντιμετωπίσει την Ατλέτικο Μαδρίτης την επόμενη Κυριακή, ενώ η 15η Χετάφε θα αναμετρηθεί με τη Μαγιόρκα.