Χάντμπολ: ΑΕΚ – Ολυμπιακός 23-27 – Οι Πειραιώτες πρωταθλητές χειμώνα

Ο Ολυμπιακός/Όμιλος Ξυνή κέρδισε την ΑΕΚ με σκορ 27-23 στα Άνω Λιόσια, καθιερώνοντας τον εαυτό του ως πρωταθλητή χειμώνα στην Handball Premier.

Το ντέρμπι σηματοδοτεί τον ολοκλήρωση του πρώτου γύρου της Handball Premier με τον Ολυμπιακό να βρίσκεται μόνος πρώτος στην κορυφή με 11 νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια.

Παρά την προσπάθεια της ΑΕΚ, ο Ολυμπιακός κράτησε τη νίκη σε ένα ντέρμπι γεμάτο ένταση, ανατροπές και πολλές αποβολές και διακοπές στα πέντε τελευταία λεπτά. Αξίζει να σημειωθεί ότι οι παίκτες ήταν προσεκτικοί στις επιθέσεις, με το σκορ να είναι 1-1 στα πρώτα τέσσερα λεπτά.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα τρεις φορές κατά ένα γκολ, αλλά η ΑΕΚ κατάφερε να προηγηθεί με 5-4 (13′) και 7-6 στο 18′. Στη συνέχεια, ο Ολυμπιακός ξέφυγε με 10-7 (25′), αλλά η ΑΕΚ αντέδρασε και μείωσε το σκορ στο 11-10 για το πρώτο ημίχρονο.