Champions League: Η Μάντσεστερ Σίτι νίκησε 1-0 την Ίντερ και κατέκτησε το πρώτο Champions League στην ιστορία της

Η Μάντσετσερ Σίτι του Πεπ Γκουαρντιόλα κατέκτησε το πρώτο της Champions League μετά από μια συναρπαστική αναμέτρηση με την Ίντερ, στην οποία κατάφερε να επικρατήσει με 1-0. Το μοναδικό γκολ του αγώνα πέτυχε ο Ρόντρι στο 67′, μετά από κεφαλιά του Μπερνάρντο Σίλβα.

Ο αγώνας ξεκίνησε με την Ίντερ να εμφανίζεται αποφασισμένη να διεκδικήσει τον τίτλο και να μην παίξει αμυντικά. Η Σίτι απείλησε με το σουτ του Μπερνάρντο Σίλβα στο πρώτο ημίχρονο, ενώ ο Ονάνα της Ίντερ κατάφερε να αποκρούσει πολλές επιθέσεις.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ίντερ είχε πολλές ευκαιρίες, αλλά δεν κατάφερε να βρει τον δρόμο για τα δίχτυα της Σίτι. Στο τέλος του αγώνα, ο Έντερσον της Σίτι απέκρουσε μια κεφαλιά του Λουκάκου και διατήρησε την ανωτερότητα της ομάδας του.

Η Μάντσεστερ Σίτι έδειξε ότι είναι έτοιμη για μεγαλύτερα πράγματα και απέδειξε γιατί ήταν η καλύτερη ομάδα στη διοργάνωση.

Champions League 620x350 1