Η ΑΕΚ δεν εκμεταλλεύτηκε την απώλεια του Παναθηναϊκού με τον ΠΑΟΚ

Η ΑΕΚ αναδείχθηκε ισόπαλη 0-0 με τον Ολυμπιακό στην ΟΠΑΠ Αρένα αποχωρώντας χωρίς νίκη από το ματς και χάνοντας την ευκαιρία να επωφεληθεί από την απώλεια του Παναθηναϊκού στο ματς του με τον ΠΑΟΚ. Με αυτό το αποτέλεσμα, η κούρσα για την κατάκτηση του πρωταθλήματος συνεχίζεται στις δύο τελευταίες αγωνιστικές των πλέι οφ.

Η ΑΕΚ αντιμετώπισε πρόβλημα στην ενδεκάδα της αφού απουσίαζαν οι δύο κλασικοί δεξιοί αμυντικοί της, του Ρότα και του Σιντιμπέ, αναγκάζοντας τον Μοχαμαντί να επιλεγεί στη θέση τους, που επέστρεψε από τραυματισμό και απουσία μήνα.

Στο πρώτο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν άγχος στην αντίπαλή τους εστία ενώ απείλησαν στο 21΄ με βολίδα του Μπακαμπού, που απήγαγε ο Αθανασιάδης. Στη συνέχεια, η ΑΕΚ απάντησε στο 22΄ με ωραίο συνδυασμό αλλά αδύναμη εκτέλεση από τον Λιβάι, που εξουδετέρωσε ο Τζολάκης.

Στο β΄ ημίχρονο, ο Ολυμπιακός κυριάρχησε στον χώρο του αντιπάλου του δημιουργώντας την πρώτη μεγάλη ευκαιρία του ημιχρόνου στο 54΄με σουτ του Σαμασέκου που επεστράτευσε τον Αθανασιάδη, ωστόσο, ο Μπιέλ δεν κατάφερε να βρει την εστία στη συνέχεια της φάσης. Στδ τελευταίας περιόδου του αγώνα, η αγωνία έφτασε στο έπακρο καθώς οι δυο ομάδες διεκδίκησαν την νίκη. Οι αμυντικοί του Ολυμπιακού πρόλαβαν τον Ελίασον στο 88΄ και ο Κασάμι βγήκε τετ-α-τετ με τον Αθανασιάδη, αλλά ο Άμραμπατ τον κάλυψε κάνοντας ένα απίστευτο σπριντ.

Στα εννέα λεπτά καθυστέρησης, η ΑΕΚ πίεσε για το γκολ και παρόλο που εγκαταστάθηκε γύρω από την περιοχή του Ολυμπιακού και είχε ευκαιρίες, δεν κατάφερε να βρει το νικητήριο γκολ. Στο 90΄+6 ο Λιβάι σπατάλησε την τελευταία ευκαιρία για την ΑΕΚ, σουτάροντας αδύναμα στα χέρια του νεαρού πορτιέρε των «ερυθρόλευκων».