Basket League, Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 75-52: Μία ακόμη νίκη για τους ερυθρόλευκους πριν τον τελικό

Ο Ολυμπιακός επικράτησε εύκολα του Παναθηναϊκού με σκορ 75-52 στο δεύτερο παιχνίδι των τελικών της Basket League και απέχει μία νίκη από τον τίτλο. Οι παίκτες του Παναθηναϊκού αντιμετώπισαν προβλήματα στην επίθεση λόγω της πίεσης της άμυνας των ερυθρόλευκων. Παρόλα αυτά, στους γηπεδούχους επετράπη το σκληρό παιχνίδι, ειδικά μετά την πρώτη περίοδο και το προβάδισμα που είχαν.

Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να ανταποκριθεί μετά από τη δυνατή εκκίνηση του Ολυμπιακού και να κλείσει την πρώτη περίοδο με προβάδισμα, ωστόσο οι ερυθρόλευκοι κατάφεραν να ανατρέψουν την εικόνα στο δεύτερο δεκάλεπτο και να πάρουν προβάδισμα +15. Παρά την προσπάθεια του Παναθηναϊκού να επανέλθει, η επιθετική αδυναμία της ομάδας του καθιστούσε δύσκολη την ανατροπή, με τον Ολυμπιακό να κερδίζει άνετα το ματς και να βρίσκεται μόλις μία νίκη μακριά από τον τίτλο.

Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι σε όλους τους τομείς του παιχνιδιού και εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη του αντιπάλου τους, φτάνοντας σε διψήφια διαφορά στο σκορ σε αρκετά σημεία του παιχνιδιού.

Το παιχνίδι κατά κύριο λόγο κυλούσε ομαλά μέχρι πριν την έναρξη της τελευταίας περιόδου, όπου ο Ολμπιακός έκανε μία ακόμη έξοχη εμφάνιση παίζοντας πιο αυτοπεποιθητικά από ποτέ και φτάνοντας στην εντυπωσιακή νίκη 75-52.