Άρσεναλ – Πόρτο 1-0 [4-2 πεναλτι]: Ο Ράγια οδήγησε τους “Κανονιέρηδες” στα προημιτελικά

Ήταν σαν να ξαναζούν το ίδιο περιστατικό. Μετά την περσινή αποκάλυψη από την Σπόρτινγκ στους “16” του UEFA Europa League με πέναλτι, η Άρσεναλ είδε τη Πόρτο να πάει το παιχνίδι προς τα εκεί με τον Αρτέτα να βλέπει μόνο το γκολ του Τροσάρ στο 41′. Ωστόσο, φέτος στη διαδικασία των πέναλτι, ο Νταβίντ Ράγια με δύο σωτηριανές αποκρούσεις έστειλε τους “Κανονιέρηδες” στα προημιτελικά του UEFA Champions League μετά από 14 χρόνια.

Μια μαγική στιγμή του Όντεγκαρντ έφτασε για να ανοίξει το σκορ με το γκολ του Τροσάρ για την Άρσεναλ

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν “αναγνωρίσιμο” για τις δύο ομάδες, με την Πόρτο να είναι εξαιρετική στο γήπεδο του “Έμιρεϊτς”. Η Άρσεναλ βρήκε τις πρώτες της ευκαιρίες μετά το δεκάλεπτο, αλλά είτε ο Ντιόγκο Κόστα είτε κάποιος αμυντικός ήταν επιτήδειος, με τον Πέπε να είναι ανυπέρβλητος ακόμα και στα 41 του. Αφού αντέχαν σε αυτήν την πίεση, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν την πρώτη τους ευκαιρία με το σουτ του Εβανίλσον να αστοχεί λιγάκι. Ο ίδιος παίκτης είχε μια ακόμη μεγάλη ευκαιρία στο 21′ με τον Ράγια να αποκρούει εντυπωσιακά.

Γενικότερα, η πρώτη συνάντηση κυλούσε όπως ήθελε ο Κονσεϊσάο. Η Πόρτο άσκησε ασφυκτική πίεση στα χαφ της Άρσεναλ στη φάση άμυνας, ενώ στη φάση επίθεσης, ο Ντιόγκο Κόστα επέβαλε το ρυθμό καθώς οι παίκτες του Αρτέτα σπάνια τον πίεζαν, γνωρίζοντας τις ικανότητές του με την μπάλα στα πόδια.

Οι ενδεκάδες:

Άρσεναλ (Μ. Αρτέτα): Ράγια, Γουάιτ, Σαλίμπα, Γκ. Μαγκαλιάες, Κίβιορ (105′ Ζιντσένκο), Ζορζίνιο (83′ Ζεσούς), Ράις, Όντεγκααρντ, Τροσάρ (105′ Ενκέτια), Χάβερτς, Σάκα

Πόρτο (Σ. Κονσεϊσάο): Ντ. Κόστα, Ζοάο Μάριο (85′ Σάντσες), Πέπε, Οτάβιο, Βέντελ, Νίκο Γκονζάλεζ (101′ Εουστάκιο), Βαρέλα (90+7 Γκρούγιτς), Πεπέ, Γκαλένο, Φ. Κονσεϊσάο (101′ Μπόρζες), Εβανίλσον (87′ Taremi)