Αποκλεισμός της Εθνικής ομάδας τένις από τη Χιλή στο United Cup

Η Εθνική μας ομάδα τένις ξεκίνησε με ήττα από την Χιλή στο United Cup, καθώς ο Στέφανος Τσιτσιπάς και η Μαρία Σάκκαρη ηττήθηκαν σε μείκτο διπλό. Επόμενος αντίπαλος είναι ο Καναδάς, με την ελληνική ομάδα να έχει ως στόχο τη νίκη για να συνεχίσει στη διοργάνωση.

Η Μαρία Σάκκαρη εντυπωσίασε στον αγώνα της κόντρα στη Ντανιέλα Σεγκέλ, κερδίζοντας την με 2-0 σετ (6-0, 6-1) και δίνοντας προβάδισμα στην ελληνική αποστολή.

Ακολούθησε ο αγώνας του Στέφανου Τσιτσιπά, ο οποίος ήταν ενοχλημένος στη μέση και αγωνίστηκε κόντρα στον Στέφανο Σακελλαρίδη, όμως τελικά ηττήθηκε με 1-2 σετ (6-3, 3-6, 7-5).

Στο κρίσιμο μεικτό διπλό, οι Τσιτσιπάς και Σάκκαρη ηττήθηκαν από τους Χιλιανούς, με αποτέλεσμα η Ελλάδα να χάσει τον αγώνα με 1-2 σετ. Επόμενος αντίπαλος είναι ο Καναδάς (03/01) με στόχο τη νίκη για την πρόκριση στη διοργάνωση.