Εκπληκτική ανατροπή του Ολυμπιακού σε τελικό πρωταθλήματος Volley League ανδρών

Στον κορυφαίο αγώνα της σεζόν και έναν από τους καλύτερους των τελευταίων ετών στη Volley League των ανδρών, ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω στο σκορ χάνοντας τα πρώτα δύο σετ από τον ΠΑΟΚ στο κλειστό του Ρέντη. Ωστόσο, η ομάδα ανέβασε την ταχύτητά της και κατάφερε να κερδίσει τα επόμενα τρία σετ, επικρατώντας με 3-2 στο τέλος του σκληρού τριώρου παιχνιδιού.

Οι ερυθρόλευκοι του Αλμπέρτο Τζουλιάνι έκαναν το 2-1 στη σειρά των τελικών με τον ΠΑΟΚ και χρειάζονται μια ακόμα νίκη για να κατακτήσουν τον τίτλο, την οποία θα ψάξουν να πάρουν στην επόμενη αναμέτρηση στην Πυλαία την Παρασκευή 28 Απριλίου (19:15).

Σε περίπτωση που επικρατήσει ο ΠΑΟΚ, ο τίτλος θα κριθεί στον πέμπτο και τελευταίο αγώνα που θα διεξαχθεί στο κλειστό του Ρέντη την Τρίτη 2 Μαΐου (19:15).

Είναι η πρώτη φορά που ο Ολυμπιακός ανατρέπει το σκορ από 0-2 σετ σε αναμετρήσεις πρωταθλήματος με τον ΠΑΟΚ.

Από εκεί και πέρα, ο Δικέφαλος “ξεφούσκωσε” μετά την ανωτερότητα που είχε δείξει ο Βαν ντε Ντρις και ο Ράπτης, ενώ οι γηπεδούχοι βρήκαν λύσεις με την είσοδο του Παπαγγελόπουλου και κατάφεραν να φτάσουν σε σερβίς τίτλου στην επόμενη αναμέτρηση.