Αλβανία – Ισπανία: Με την υπογραφή του Φεράν Τόρες [0-1]

Η Ισπανία έδειξε τη δύναμή της στον 20ο όμιλο του Euro 2024, κερδίζοντας άνετα την Κροατία, συνέχισε με την Ιταλία και τελικά κέρδισε 1-0 την Αλβανία, πηγαίνοντας στους “16” με την απαραίτητη ψυχολογία.

Το σημαντικό είναι η γεγονοτικά καλή απόδοση της Ισπανίας στο Euro 2024, κάτι που την καθιστά μια από τους ήρεμους παίκτες του τουρνουά. Αυτό φάνηκε και στο παιχνίδι με την Αλβανία, όπου κέρδισε. Ως προς την Αλβανία, αποχαιρέτησε το τουρνουά με μια ισοπαλία σε τρία παιχνίδια.

Ο Φεράν Τόρες βρήκε το δίχτυ για την Ισπανία στο Euro 2024

Η Ισπανία ήταν πάντα μπροστά στο παιχνίδι από την αρχή και αναζητούσε ένα γρήγορο γκολ για να μην αφήσει περιθώρια στην Αλβανία. Κατάφερε να το πετύχει στο 13ο λεπτό με ένα εξαιρετικό γκολ του Φεράν Τόρες από την περιοχή, μετά από μια φανταστική ασίστ του Ντάνι Όλμο.

Για την ιστορία, μόνο ο Σεσκ Φάμπρεγκας (5) έχει περισσότερες ασίστ από τον Ντάνι Όλμο (4) στην Ισπανία στα EURO. Ο μέσος της Λειψίας έχει κάνει μόλις 7 εμφανίσεις στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα.

Με 64% κατοχή μπάλας, η Ισπανία είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού, ενώ η Αλβανία απλά προσπαθούσε να αντιεπιθέσει. Ωστόσο, η ομάδα του Σιλβίνιο είχε μια καλή ευκαιρία στο 45ο λεπτό με το σουτ του Ασλάνι που απέκρουσε ο Ράγια.