ΑΕΚ – Παναιτωλικός 3-0: Οι αμυντικοί γίνονται… επιθετικοί

Η ΑΕΚ επιστρέφει στις νίκες με μια εύκολη νίκη 3-0 επί του Παναιτωλικού σε ένα γήπεδο γεμάτο στη Νέα Φιλαδέλφεια.

Η ομάδα δεν δέχθηκε γκολ για πρώτη φορά φέτος, ενώ οι αμυντικοί της συνεισέφεραν και στην επίθεση των “κιτρινόμαυρων”.

Βίντα, Ρότα και Μουκουντί πέτυχαν γκολ για την ομάδα του Ματίας Αλμέιδα, που κυριάρχησε στο πρώτο ημίχρονο αλλά έπαιξε πιο αργά στο δεύτερο.

Η εκκίνηση του αγώνα

Για την ΑΕΚ, η οποία είχε και πάλι αρκετές αλλαγές, ο Στάνκοβιτς ήταν κάτω από τα δοκάρια, με τους Ρότα, Βίντα, Κάλενς και Χατζισαφί στην άμυνα. Ο Γιόνσον και ο Πινέδα ήταν στον άξονα, με τον Ελίασον στη δεξιά πλευρά της επίθεσης, τον Πιζάρο στην αριστερή και τον Μάνταλο πίσω από τον Αραούχο.

Από την άλλη, για το ντεμπούτο του στον πάγκο του Παναιτωλικού, ο Γιάννης Πετράκης επέλεξε τους: Καπίνο, Μαλή, Μλάντεν, Ντουάρτε Μπρούο, Τορεχόν, Πέρεθ, Ξενιτίδη, Μπουζούκη, Σενγκέλια, Χατζηθεοδωρίδη και Πέδρο.

Οι αμυντικοί “καθάρισαν”

Το μεγαλύτερο μέρος του πρώτου ημιχρόνου παιχτήκε στα μισά του γηπέδου του Παναιτωλικού, με την κατοχή της ΑΕΚ να υπερτερεί ακόμη και του 80%.

Με τον Ελίασον να είναι σε εξαιρετική κατάσταση και να δημιουργεί συνεχώς, η ομάδα φτάνει το γκολ στο 11′ όταν ο Μάνταλος αστόχησε με κεφαλιά από σέντρα του Σουηδού.

Η ΑΕΚ επιμένει στην επίθεση και πιέζει, και στο 33′ χάνει μεγάλη ευκαιρία με τον Αραούχο, ο οποίος δεν μπορεί να νικήσει από κοντά τον Καπίνο, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Βίντα βρίσκει το γκολ με κεφαλιά από την κόρνερ του Ελίασον.